آموزش Microsoft MCSA Windows 10 Exam 70-697-698 به زبان فارسی (قسمت پنجم)

آموزش ویندوز 10 با شماره آزمون Microsoft MCSA Windows 10 Exam 70-697-698 به زبان فارسی (قسمت پنجم)

با عرض سلام و ادب خدمت شما بازدیدکنندگان مجموعه ccsp.ir ،با قسمت پنجم از دوره اموزشی ویندوز 10 در خدمت شما هستیم 

در این قسمت فصل دو کتاب رو شروع خواهیم کرد که در مورد نصب ویندوز و موارد مربوط به نصب و غیره می باشد.

آماده سازی برای شرایط نصب و راه اندازی


ارزیابی آمادگی سخت افزاری و سازگاری

به عنوان یک تکنسین پشتیبانی شبکه، با تصمیم گیری در مورد ارتقاء رایانه های موجود به ویندوز 10، خرید سخت افزار جدید برای اجرای ویندوز 10، یا حذف سیستم عامل فعلی در رایانه های شرکت خود مواجه خواهید شد. برای امتحان 70-698، مایکروسافت انتظار دارد که شما بدانید که چگونه برای ارزیابی قابلیت های موجود برای اجرای ویندوز 10 ارزیابی کنید.

 

 • Windows 10 سخت افزار مورد نیاز (از جمله رزولوشن صفحه نمایش)

مایکروسافت حداقل سطح سخت افزار مورد نیاز برای رایانه های ویندوز 10 را تعریف کرده است.

این نشان دهنده حداقل کارایی لازم برای اجرای ویژگی های اصلی ویندوز 10 و ارائه یک تجربه کاربری ساده است.

جدول زیر  لیست سخت افزار مورد نیاز برای ویندوز 10 را نشان می دهد.

اگر چه این حداقل الزامات سخت افزاری برای پشتیبانی از سیستم عامل است، لزوما برای حمایت از برنامه های اضافی و یا عملکرد مناسب لازم نیست.

هنگام طراحی سخت افزار مورد نیاز برای نصب، باید فضای بیشتری از حافظه RAM و فضای هارد دیسک و احتمالا پردازنده سریعتری برای برنامه ها داشته باشید.حداقل سخت افزار پشتیبانی شده

دستگاه

پردازنده 1 گیگاهرتز یا سریعتر یا سیستم در تراشه (SoC)

پردازشگر

1 گیگابایت رم (32 بیتی) یا 2 گیگابایت رم (64 بیتی)

رم

DirectX 9 با WDDM 1.0 و یا درایور بالاتر

پردازنده گرافیکی

  قابلیت 800 × 600 رزولوشن یا بالاتر

صفحه نمایش

حداقل 16 گیگابایت (32 بیتی) یا 20 گیگابایت (64 بیتی)

هارد دیسک

 

اگر میخواهید به یک شبکه دسترسی داشته باشید (از جمله دسترسی به فروشگاه ویندوز برای دانلود و اجرای برنامه)، باید یک آداپتور شبکه نصب کنید که سازگار با زیرساخت شبکه باشد.

  برای دسترسی به اینترنت، حداقل برای اتصال به یک ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP)، به یک مودم شماره گیری یا اتصال پهنای باند نیاز دارید.

ویدئو کنفرانس، صدا، فکس و سایر برنامه های چندرسانه ای به طور کلی نیاز به اتصال با سرعت بالا، میکروفون، کارت صدا، بلندگو و هدست دارند.

  کنفرانس ویدیویی خود

 نیاز به یک دوربین ویدیویی ویدیویی دارد. دیگر سخت افزار مورد نیاز به ویژگی هایی است که می توانید با ویندوز 10 استفاده کنید، از جمله موارد زیر است:

 • برای استفاده از لمس، باید یک تبلت یا مانیتور داشته باشید که لمس سازگار باشد.
 • BitLocker نیاز به ماژول Trusted Platform Module TPM 1.2، TPM 2.0 یا یک درایو فلش USB دارد.
 • BitLocker To Go نیاز به درایو فلش USB دارد.
 • Windows Hello نیاز به یک دوربین مادون قرمز اختصاصی برای تشخیص چهره یا یک اثر انگشت خوان که از ویندوز بیومتریک چارچوب پشتیبانی می کند دارد.
 •  بوت امن بایستی از یک سیستم عامل پشتیبانی کند که UEFI v2.3.1 Errata B را پشتیبانی می کند و دارای گواهینامه مایکروسافت ویندوز در پایگاه داده باشد.

 

 • سازگاری سخت افزار

مایکروسافت با ارائه لیستی از سخت افزار پشتیبانی شده، سازگاری سخت افزار خود را آسان می کند.

  مایکروسافت برنامه سازگاری سخت افزار ویندوز را با هدف کمک به شرکت ها برای ارائه سیستم ها، نرم افزار و اجزای سخت افزاری سازگار با ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 طراحی کرده است.

  مایکروسافت اظهار داشت، "برنامه سازگاری ویندوز طراحی شده است تا به سیستم شما، سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری که با ویندوز سازگار است و به طور قابل اعتماد در ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 ارائه می شود، کمک کند."

  کیت آزمایشگاه ویندوز سختافزار مایکروسافت (HLK) قابلیت کارآیی برنامه های قبلی و گواهینامه را برای ارائه مزایایی مانند نیازهای مجوز گواهینامه و نیاز به محصولات و درایور مورد استفاده در ویندوز10 را گسترش می دهد.


یک مسئله که می تواند فرآیند نصب را متوقف کند استفاده از درایور مهم ناسازگار است.

اگر یک درایور سازگار در دسترس نیست، راه اندازی تا زمانی که درایورهای به روز شده یافت نشد متوقف می شود.

با ارتقاء سیستم عامل درایور های ناسازگار بر اساس سیستم عامل های قدیمی تر مهاجرت نمی کنند.

تنها راه برای اطمینان از نصب صحیح این است که مطمئن شوید که تمام درایورهای موجود در ابتدای فرایند نصب وجود دارد.

نگران نصب نرمافزارهای ناظر نباشید، زیرا یک پوشه وجود دارد که در آن میتوانید هرگونه درایور اضافی یا به روزرسانی برای سخت افزارهایی که در فایل های پایه ویندوز 10 موجود نیستند قرار دهید.

 

قبل از اینکه ویندوز 10 را در هر سیستم نصب کنید، باید اطمینان حاصل کنید که سخت افزار و سیستم ورودی / خروجی پایه (BIOS) سازگار با سیستم عامل هستند.

سخت افزار قدیمی تر ممکن است یک BIOS سازگار نداشته باشد، هرچند دستگاه های موجود در کامپیوتر خود همه در برنامه صدور گواهینامه ویندوز ذکر شده اند.

سازنده اصلی تجهیزات (OEM) بایوس را که می تواند از وب سایت OEM دانلود شود، باید داشته باشد.

 

اگر شما یک اتصال به اینترنت دارید، می توانید از ویژگی Windows Update به آن استفاده کنید

هنگام راه اندازی به وب سایت Windows Update متصل شوید.

ویندوز 10 به طور خودکار درایورهای به روز رسانی شده را از طریق وب سایت Windows Update به طور خودکار بارگیری و نصب می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد ویندوز به روز رسانی در فصل 1، "معرفی ویندوز 10" ارائه شده است.

 •   استفاده از 32 بیتی یا 64 بیتی ویندوز

شما می توانید سیستم عامل های 32 بیتی یا 64 بیتی داشته باشید، اما نمی توانید هم به صورت همزمان داشته باشید.

در نتیجه، شما باید بدانید کدام سطح بیت برای وضعیت شما مناسب است. به طور کلی، یک سیستم عامل 32 بیتی بر روی سخت افزار مجهز به یک پردازنده 32 بیتی اجرا میشود و یک سیستم عامل 64 بیتی بر روی سخت افزار مجهز به یک پردازنده 64 بیتی اجرا میشود.

ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 از پلت فرم های سخت افزاری مبتنی   UEFI را پشتیبانی می کنند.

شما باید نسخه معماری UEFI را با سیستم عامل مقایسه کنید. برای مثال، یک پلتفرم UEFI 32 بیتی می تواند تنها ویندوز 32 بیتی را بوت کند و پلتفرم UEFI 64 بیتی می تواند تنها ویندوز 64 بیتی را بوت کند.

مزیت اجرای ویندوز 64 بیتی این است که میتواند مقادیر زیادی حافظه را به صورت موثرتر از ویندوز 32 بیتی اداره کند.

این بیشتر برای کامپیوتر با 4 گیگابایت رم و یا بیشتر قابل مشاهده است.

زمانی که کاربر یک برنامه چندین بار در یک زمان اجرا می کند و اغلب در میان آنها تغییر می کند چنین رایانه ایی بیشتر پاسخگو است .


سیستم های سخت افزاری باید یکی از الزامات زیر را داشته باشند:

 • دستگاهی که با ویندوز 32 بیتی ارائه می شود باید با UEFI 32 بیتی و Windows 10 x86 گواهی شود.
 • دستگاهی که با ویندوز 64 بیتی ارائه می شود باید با UEFI 64 بیتی و Windows 10 x64 گواهی شود.
 •  دستگاهی کهبا هر دو پیکربندی 32 بیتی و 64 بیتی باید برای هر دو پیکربندی گواهی شود.
 •  دستگاهی که قادر به پشتیبانی هر دو 32 بیت و 64 بیتی است، اما با یکی از این تنظیمات ارائه می شود  باید با پیکربندی که در آن ارائه می شود، گواهی شود.
 •  دستگاهی که با ویندوز 7 نصب می شود باید برای ویندوز 7 با ماژول پشتیبانی سازگاری (CSM) و ویندوز x64 10 با 64-bit UEFI گواهی شود.

 هنگام انتخاب ویندوز 10 32 بیتی یا 64 بیتی باید از ملاحظات زیر مطلع باشید:

 • بیشتر برنامه های 32 بیتی می توانند به طور مؤثر روی پلت فرم 64 بیتی اجرا شوند، به استثنای برخی از برنامه های آنتی ویروس.
 • برنامه های به طور خاص طراحی شده برای اجرای در یک پلت فرم 64 بیتی در 32 بیتی ویندوز کار نمی کند.اما برخی از برنامه های مانند مایکروسافت آفیس 2010 و نسخه های دیگردر نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی در دسترس هستند.
 •  شما نیاز به درایور های دستگاه 64 بیتی دارید تا از تمام دستگاه های سخت افزاری خود با ویندوز 64 بیتی استفاده کنید. درایور طراحی شده برای ویندوز 32 بیتی بر روی یک دستگاه با ویندوز 64 بیتی کار نخواهند کرد. وب سایت های سخت افزاری را برای یافتن و دانلود رانندگان 64 بیتی بررسی کنید.
 • سازگاری نرم افزار

نرم افزار فعلی در رایانه شما ممکن است با سیستم عامل جدید سازگار نباشد.

 نیاز به اطمینان از سازگاری با نرم افزار اغلب یکی از بخش های سخت تر از مرحله توسعه و تست هر پروژه استقرار سیستم عامل می باشد. سیستم عامل که شما راه اندازی می کنید مهم است زیرا قابلیت های اولیه را برای کامپیوتر فراهم می کند، اما بهره وری معمولا بستگی به برنامه های تجاری که نصب شده است،دراد که باعث می شود که برنامه ها برای سازمان مهم تر باشند.

 اگر یک برنامه با سیستم عامل سازگار نیست، شما گزینه های زیر را دارید:

 برنامه را به یک نسخه سازگار ارتقا دهید.

 • برنامه را با نوع مشابهی از برنامه سازگار با ویندوز 10 جایگزین کنید.
 • برنامه را بازنشسته کنید

قبل از اینکه با این تصمیمات مواجه شوید، اولین وظیفه شما در تعیین سازگاری نرم افزار این است که همه برنامه های کاربردی مورد استفاده را شناسایی کرده و در پروژه ی نصب خود نصب کنید.

شما باید یک ماتریس برنامه های کاربردی را که با توجه به اولویت بهره وری کسب و کار و تعداد کاربرانی که برنامه دارند سازماندهی کنید.

 به عنوان مثال، اگر شما تعیین کنید که 100٪ از همه کاربران شما از APP A استفاده می کنند، اما آن را به طور مستقیم به بهره وری کسب و کار (مانند یک برنامه آنتی ویروس) کمک نمی کند، شما می توانید آن را در یک ردیف کم بهره وری استفاده کنید.

اگر شما تعیین کنید که 10٪ از کاربران شما از APP B استفاده می کنند و این به شدت به بهره وری کسب و کار کمک می کند، شما می توانید آن را در استفاده کم، ربع تولید بالا قرار دهید.

اگر 5٪ از کاربران از APP C استفاده می کنند و هیچ تاثیری بر بهره وری کسب و کار ندارند، شما می توانید آن را در استفاده کم، ربع کم بهره وری قرار دهید.

برنامه های کاربردی که از آن کم استفاده می شود و در ربع کم بهره وری هستند همانی هستندکه شما باید برای بازنشستگی انها را تجزیه و تحلیل کنید.

اگر شما متوجه شوید که 90 درصد از همه کاربران از APP D استفاده می کنند و آن را شامل  کسب و کار می کنند، شما APP D را در استفاده بالا، راندمان بالا قرار خواهید داد. تمام برنامه های کاربردی در این ربع باید در طول پروژه اولویت دریافت کنند.

 

شما ممکن است تصميم بگيريد معيارهاي اضافي را در اختیار ماتریس خو قرار دهيد تا برنامه هايي را که به زمان بيشتري در طول پروژه نياز دارند، مشخص کنيد.

 برای مثال، شما می توانید شناسایی کنید که کدام برنامه های کاربردی برای ویندوز 10 توسعه یافته است؟ کدام به طور خاص برای سیستم عامل های قدیمی تر توسعه یافته است؟ و کدام در خانه توسعه یافته است.

برنامه های کاربردی که برای ویندوز XP، ویندوز ویستا و ویندوز 7 توسعه داده شده ممکن است به درستی در ویندوز 10 اجرا نکنند.

برنامه های آنتی ویروس معمولا اگر برای نسخه های قدیمی تر ویندوز طراحی شده باشند ناسازگار هستند. تقریبا در تمام موارد، برنامه هایی که به درستی روی ویندوز 8.1 کار می کنند با ویندوز 10 کار خواهند کرد؛ در صورت بروز مشکل، شما باید قادر به اجرای این برنامه ها در حالت سازگاری باشید.

بعد از اینکه شما یک موجودی از نرم افزار فعلی خود دارید، باید یک آزمایشگاه تست بسازید و برنامه ها را با ویندوز 10 آزمایش کنید.

با هر برنامه ای که دارای مشکلات سازگاری است، شما باید تصمیم بگیرید که آیا نرم افزار به اندازه کافی برای تعمیر مهم است یا خیر؟

در صورتی که مهم باشد، پس از آن باید اصلاحاتی را که لازم است را برای سازگاری آن تعیین کنید و انجام دهید.

سپس می توانید رفع آنها را با استفاده از کیت ارزیابی و استقرار ویندوز تهیه کنید. این مجموعه ابزار به توسعه دهندگان نرم افزار و شرکت های فناوری اطلاعات در انجام وظایف ویندوز و استقرار، از جمله Toolkit سازگاری برنامه (ACT) کمک می کند.

ACT به ارزیابی و کاهش مسائل مربوط به سازگاری برنامه کمک می کند. در نهایت، شما باید استقرارو چک تضمین کیفیت را روی رایانه های آزمایش انجام دهید تا ببینید آیا برنامه ها به درستی اجرا می شوند یا خیر.

 

 • تعیین انواع مناسب بر اساس نوع دستگاه

ویندوز 10 بر روی طیف وسیعی از دستگاهها، از روی کامپیوترهای رومیزی و ایستگاههای کاری گرفته تا تلفن های دستی  اجرا می شود نسخه های ویندوز 10 موبایل - در استاندارد و سازمانی-  برای گوشی ها و تبلت های کوچک طراحی شده اند.

 

 • دستگاه های موبایل

مایکروسافت دو نسخه از ویندوز 10 را برای دستگاه های تلفن همراه ارائه می دهد:

 Windows 10 Mobile و Windows 10 Mobile Enterprise.

اکثر ویژگی های موجود در هر دو نسخه،موجود اند اما چند ویژگی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید که تنها در نسخه تجاری دسترس هستند:

 • قابلیت مدیریت به روز رسانی اجازه می دهد تا مدیران تلفن همراه از راه دور به روز رسانی برای دستگاه های تلفن همراه ویندوز را از یک مکان مرکزی مدیریت کرد.
 • بخش فعلی کسب و کار (CBB) برای به روز رسانی ویندوز تنها در Windows 10 Mobile Enterprise در دسترس است.
 • نسخه سازمانی همچنین به مدیران برای کنترل یا خاموش کردن تله متری (خدمات ردیابی تشخیصی) برای دستگاه های تلفن همراه اجازه می دهد .


 • سایر وسایل

 

شما باید لیستی از ویژگی های موجود برای هر نسخه از ویندوز 10، نوع دستگاه های استفاده شده و نوع کار انجام شده توسط کاربران را بررسی کنید.در بعضی موارد ممکن است لازم باشد که نسخه های مختلف را برای دستگاه های مختلف بکار ببریم. در سایر شرکت ها، ممکن است معقول باشد که همان نسخه ویندوز را برای همه کاربران به کار ببندد، برای ساده سازی استقرار و مدیریت قابلیت.

به طور کلی هر دستگاه قادر به اجرای ویندوز 10 می تواند هر نسخه را اجرا کند.

 با این حال، به یاد داشته باشید که اجرای نسخه های 64 بیتی ویندوز 10 نیاز به UEFI 64 بیتی دارد.

 همچنین نسخه های 64 بیتی نیاز به فضای دیسک کمی دارند و نسخه های 32 بیتی می توانند کارایی بیشتری روی دستگاه های بسیار کم حافظه داشته باشند.

 برای بارهای سنگین تر، نسخه های 64 بیتی می توانند بیشتر از دستگاه هایی با مقدار زیادی حافظه (بیش از 4 گیگابایت) استفاده کنند.

 اگر یک نسخه را به عنوان یک استاندارد و برای  کسب و کار انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد که دستگاه های مورد استفاده را ارزیابی کرده و هر وسیله ای که مناسب برای نسخه انتخابی نباشد را جایگزین کنید، دستگاه های تخصصی نیاز به توجه بیشتری دارند.

اگر دستگاه هایی در کسب و کار مورد استفاده برای چیزهایی مانند کیوسک های تک برنامه، دستگاه های خودپرداز و یا انجام وظایف نظیر نظارت پزشکی یا کنترل تجهیزات استفاده می کنید، باید با دقت مدیریت آنها را انجام دهید.

 اینها انواع دستگاه هایی هستند که از نسخه های ویندوز Long Term Servicing Branch (LTSB) پشتیبانی می کند.

 این دستگاه ها  شامل بسیاری از ابزارهایی ، مانند Cortana و فروشگاه ویندوز که نامناسب هستند،  نمی باشند و به روز رسانی های امنیتی و کیفیتی  را دریافت می کنند، اما تمام ویژگی ها برای عمر دستگاه به اصطلاح فریز است.


 • تعیین شرایط مورد نیاز برای ویژگی های ویندوز

 ویندوز 10 چندین ویژگی جدید را معرفی می کند که می توانید با توجه به تنظیمات سخت افزاری کامپیوتر خود استفاده کنید. این موارد عبارتند از:

 •   Hyper-V کلاینت
 •  Hello Windows
 • Miracast
 •  کورتانا
 • کارتهای هوشمند مجازی
 • بوت امن

جدول زیر پیش نیاز های هر کدام از این ویژگی ها را تو ضیح می دهد

حداقل سخت افزار پشتیبانی شده

ویژگی

یک کامپیوتر 64 بیتی با حداقل 4 گیگابایت رم و ویندوز 10 Pro یا Enterprise و همچنین یک پردازنده که از مجازی سازی پشتیبانی می کند، استفاده می کند.

RAM اضافی به عنوان مورد نیاز برای پشتیبانی از ماشین های مجازی که در کامپیوتر شما نصب شده است.

 

 

Client Hyper-V

 

یک دوربین تخصصی مادون قرمز برای شناسایی چهره برای ویندوز Hello مورد نیاز است.

با استفاده از شناسایی اثر انگشت نیاز به خواننده اثر انگشت است که از چارچوب بیومتریک ویندوز پشتیبانی می کند.

 

Windows Hello

Miracast نیاز به یک آداپتور نمایشگر که از درایور ویندوز مدل  (WDDM) 1.3 پشتیبانی می کند و یک آداپتور Wi-Fi که از Wi-Fi Direct پشتیبانی می کند دارد.

 

Miracast

برای استفاده از Cortana با تشخیص گفتار، یک میکروفون لازم است.

مایکروسافت یک آرایه میکروفن با وفاداری بالا و یک راننده سخت افزاری با هندسه آرایه ای میکروفون را ارائه می دهد.

 

Cortana

ویندوز Pro 10 یا Enterprise کامپیوتر مجهز به TPM است.

شما همچنین باید یک دامنه Active Directory Domain Service (AD DS) با یک سرور دامنه با یک مجوز گواهی کامل نصب شده (CA) داشته باشید.

 

Virtual smart cards

یک کامپیوتر Windows10.1 که با مشخصات UEFI مشخص شده نسخه 2.3.1، Errata B یا بالاتر است و شامل گواهی موسسه مایکروسافت در پایگاه داده امضای UEFI است. توجه داشته باشید که TPM مورد نیاز نیست.

 

Secure Boot


 • انجام یک نصب تمیز

به عنوان یک حرفه ای فناوری اطلاعات، باید از حداقل یک یا دو نصب ویندوز به صورت حضوری  داشته باشید ،حتی اگر قصد دارید ویندوز 10 را به صورت خودکار(غیر حضوری) و یا از طریق سرور را در سراسر سازمان خود اعمال کنید.

 با گذراندن این مرحله ، می توانید هر مرحله از نصب را ببینید و آن را به بخش های درون فایل های پاسخ و با مراحل نصب خودکار(غیر حضری) بعدا مرتبط کنید.

اگر شما نیاز به خطایابی یک نصب بدون نظارت دارید، بهتر است بتوانید نقطه ای را که نصب با خطا مواجه شده شناسایی کنید، در صورتی که قبلا با روند نصب حضوری آشنا هستید.

انجام یک نصب حضوری

شما می توانید یک فرایند نصب حضوری را  برای ارتقاء یا نصب تمیز ویندوز 10 را اجرا کنید.

 ارتقاء به ویندوز 10 بعدا در این بخش پوشش داده شده است، بنابراین ما در ومورد  فرآیند نصب تمیز در این بخش صحبت می کنیم.

قبل از اینکه شروع کنید، مطمئن شوید که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کرده اید و آماده نصب می باشید. شما باید موارد زیر را داشته باشید:

 • رایانه ای که مطابق با حداقل الزامات سخت افزار قبلا در جدول ارائه شده است.
 •  درایور ویندوز 10 از سازنده برای هر سخت افزار که در برنامه صدور سخت افزار ویندوز ظاهر نمی شود.ضروری است که درایور هارد دیسک خود را داشته باشید، به ویژه اگر آن ها RAIDیا SCSI هستند.
 • ویندوز 10 دی وی دی یا فایل های نصب موجود در سراسر شبکه.
 • BIOS که حداقل الزامات سازگاری با ویندوز 10 را برآورده می کند و چند بیتی بودن  نسخه ای که قصد دارید آن را نصب کنید.
 • کد محصول، که باید در بسته دی وی دی ذکر شده یا از طرف مدیر شبکه ارائه شده باشد. اگر در یک شبکه هستید  یک دیسک بوت که می تواند به اشتراک های شبکه و آداپتورهای شبکه مناسب دسترسی داشته باشد. اتصال به اینترنت برای به روز رسانی خودکار و دسترسی به درایورهای به روز شده و فعال سازی محصولات ویندوز (WPA).
 • پشتیبان گیری از تمام داده های موجود و درایور های دستگاه پشتیبان به طوری که شما بعد بتوانید داده ها را بازیابی کنید.

وقتی شما تمام موارد گفته شده بالا را داشته باشید اماده نصب ویندوز 10  هستید

اولین قدم برای نصب ،بوت کردن  فرایند نصب است ،این فرایند شامل اجرای Setup.exe  (برنامه ایی که ویندوز 10 را روی کامپیوتر جدید نصب می کند یا روی کامپیوتر قدیمی ارتقاء می دهد.) است.

با استفاده از راهنمای زیر اقدام به نصب ویندوز 10 از طریق یک دی وی دی قابل بوت کنید .

 1. دی وی دی نصب ویندوز ده را درون کامپیوتر گداشته و کامپیوتر را روشن کنید.اگر شما با پیغام "Press Any Key to Boot from CD or DVD" مواجه شدید یکی از کلید های کیبورد خود را فشار دهید (فرقی نمی کند کدام)، در غیر این صورت کامپوتر از طریق هارد شما بوت خواهد شد.
 2. صفحه نمایش لوگوی ویدوز را نشان میدهد و فایل های اولیه بارگذاری می شوند.پس از یک دقیقه یا بیشتر جعبه نصب ویندوز مطابق شکل نشان داده خواهد شد.در صورت نیاز می توانید در این قسمت زبان وروردی ، زمان ، فرمت ارز ، صفه کلید یا تنظیمات روش های ورودی را انجا دهید.در غیر این صورت روی دکمه ی “Next” کلیلک کنید.

 

 1. روی دکمه ی “Install Now” کلیک کنید تا نصب اغاز شود.
 2. اگر با باکسی مواجه شدید که از شما درخواست کلید محصول را برای فعال سازی ویندوز داشت کلید محصول را که روی جعبه دی وی دی خریداری شده یا درون فایل های دانلود شده (در صورت دانلود ویندوز 10) ارائه شده وارد کنید و سپس روی دکمه ی “Next” کلیلک کنید.
 3. به شما اطلاع داده می شود که نصب در حال اغاز است .سپس یک جعبه نصب دیگر که شما درباره خواندن سیاست ها و خط مشی ها پرسیده می شود نمایش داده می شود.شما باید تیک گزینه ی “I Accept the License Terms” را بزنسد و سپس روی گزینه ی"Next" کلیک کنید. 
 4. کدام نوع از نصب را انتخاب می کنید؟

مطابق شکل شما باید انتخاب کنید که می خواهید ویندوز را ارتقاء دهید یا ویندوز جدید نصب کنید ، اگر ارتقاء را در این قسمت انتخاب کردید نصب کننده ی ویندوز به شما اجازه نخواهد داد که پیش بروید چون شما کامپیوتر را از طریق یک رسانه ی نصب کنند بوت کردید و گزینه ارتقاء تنها در صورتی کاربردی است که فرایند نصب را روی کامپیوتری که یک نسخه سازگار از ویندوز 8.1/8/7 را اجرا می کند با فضای ازاد مناسب اجرا کنید و اینکه فایل Setup.exe  را درون ویندوز اجرا کنید.

گزینه ی Custom: Install Windows Only (Advanced) را برای ادامه نصب انتخاب کنید.

 

 1. صفحه بعد فضای دیسک های پارتیشن بندی شده یا پارتیشن بندی نشده را که شما می توانید برای نصب ویندوز انتخاب کنید نشان می دهد.

مطمعا شوید که پارتیشی را انتخاب کنید که فضای کافی داشته باشد (ترجیحاً 40GB) اما حداقل 16GB  برای نصب ویندوز 32 بیتی یا 20GB برای نصب ویندوز 64 بیتی.

در صورت وجود فضای پارتیشن بندی نشده می توانید ان را انتخاب کنید و پارتیشن جدید ایجاد کنید. روی “Next”  کلیک کنید.

 1. در صورتی که پارتیشن انتخاب شده دارای فایل هایی از نصب کننده ی ویندوز قبلی باشد پیغامی در باره ی این حقیقت به شما نمایش خواهد داده شد و این فایل ها به پوشه ی old انتقال داده خواهد شد.

برای ادامه روی Ok  کلیک کنید یا برای برگشت به مرحله ی قبل روی Cancel  کلیک کنید.

 1. پنجره ی بعدی پیشرفت نصب ویندوز 10 را نشان می دهد و به شما در مورد اینکه کامپیوتر چند بار راه اندازی مجدد خواهد شد اطلاع داده می شود. 
 2. پس ازاخرین راه اندازی مجدد، نصب کننده پنجره ی نشان داده شده مطابق شکل را نمایش خواهد داد.

در این مرحله می توانید تنظیمات سفارشی شده را برای تغییر تنظیمات اولیه  انتخاب کنید.

برای ادامه روی "Use Express Settings" را انتخاب کنید.


 1. اگر در حال نصب Windows 10 pro هستید ، از شما در مورد اینکه مالک کامپیوتر هستید یا کامپیوتر مربوط به کار یا مدرسه شما است پرسیده می شود،با انتخاب گزینه ی My Work or School Owns It شما قادر به جوین شدن در یک اکتیو دایرکتوری  محلی یا اکتیو دایرکتوری Azure برای سازمان خود خواهید بود.گزینه ی I own it را انتخاب کرده و روی دکمه Next  کلیک کنید. 
 2. نصب کننده از شما برای وارد شدن به حساب مایکروسافتی خود درخواست می کند.این حساب یک ایمیل در دامنه ی @hotmail.com یا @outlook.com است که شما را قادر می سازد تا به فروشگاه ویندوز و همچنین دسترسی به ایمیل ها از طریق برنامه Mail داشته باشید. 

در صورت داشتن حساب ،ایمیل ادرس و رمز حساب خود را در قسمت ارئه شده وارد کنید و روی گزینه ی “Next” کلیک کنید در غیر اینصورت گزینه ی "Create a New Account t" برای ایجاد یک حساب جدید کلیلک کنید یا برای ادامه بدون ایجاد حساب مایکروسافت روی گزینه " Don’t Have an Account" کلیک کنید.

 1. نصب کننده به شما پیشنهاد تنظیم پین می دهد.با انتخاب " Skip This Step" از این مرحله بگذرید.
 2. نصب کننده به شما صفحهی ملاقات با کورتانا را نمایش می دهد روی دکمه ی " Use Cortana" کلیک کنید.
 3. پس از یک یا دو دقیقه صفحه ی شذوع ویندوز 10 ظاهر خواهد شد

پس از طی مراحل بالا شما یک نصب کاملا دستی را انجام داده اید ،در یک نصب معمولی شما میتوانید پس از نصب تاریخ و زمان، تنظیمات منطقه زمانی ،مشخص کردن تنظیمات شبکه،وارد شدن به یک شبکه Workgroup یا Domain ،نصب برنامه های اضافی ،بازیابی داده های پشتیبان گیری شده و شخصی سازی صفحه نمایش را بر اساس نیاز خود انجام دهید.


ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود