آموزش Microsoft MCSA Windows 10 Exam 70-697-698 به زبان فارسی (قسمت هشتم)

آموزش ویندوز 10 با شماره آزمون Microsoft MCSA Windows 10 Exam 70-697-698 به زبان فارسی (قسمت هشتم)

با سلام مجدد خدمت شما دوستان عزیز با قسمت هشتم دوره اموزش ویندوز 10 در خدمت شما عزیزان هستیم.

پیکربندی پس از نصب

 

ویندوز 10 برای اجرا بر روی بسیاری از دستگاه های مختلف طراحی شده است.

  برای بهبود تجربه در صفحه های مختلف و فاکتورهای فرم، ممکن است لازم باشد منوی Start، دسکتاپ، نوار وظیفه را سفارشی کرده و تنظیمات اعلان را تنظیم کنید.

ویندوز همیشه راه هایی برای سفارشی کردن تنظیمات دسک تاپ، رنگ ها و سایر موارد رابط کاربر (UI) را ارائه می دهد اما با استفاده از ویندوز 10 سطح جدیدی از سفارشی سازی می آید.

شما باید با گزینه های مختلف و چگونگی بهبود بخشیدن تجربه ویندوز آشنا شوید.

  برای امتحان 70-698 انتظار می رود از تنظیمات پیکربندی و نحوه تنظیم و اجرای این تنظیمات مطلع شوید.

فراتر از UI اولیه، گزینه هایی برای سفارشی کردن چگونگی ارائه برخی از برنامه های رایج به کاربر وجود دارد.

که شامل ابزار جستجو جهانی، Cortana و راه هایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، همچنین مرورگر اینترنت جدید Microsoft Edge، اینترنت اکسپلورر نسخه ویندوز 10  ، Hyper-V virtualization client و  تنظیمات قدرت دستگاه است.

 

هنگامی که شما برای اولین بار ویندوز 10 را نصب می کنید، آن را لیستی از تمام دستگاه های موجود در کامپیوتر می سازد و اطلاعات مربوط به آنها را در رجیستری تحت HKEY_LOCAL_MACHINE \ Hardware ثبت می کند.

  هر دستگاه با یک برنامه نرم افزاری به نام راننده همراه است ، که دستگاه را قادر می سازد به درستی با سیستم عامل ارتباط برقرار کند.

به طور معمول، یک درایور به شکل یک فایل .inf (مثلا Mydevice.inf) است.این فایل ها معمولا در subfolder

(.\ inf٪ systemroot٪) قرار دارند.

تولید کنندگان دستگاه به طور مرتب به روزرسانی راننده را که قابلیت کارکرد دستگاه را بهبود می بخشد یا مشکلاتی را که کاربران گزارش کرده اند، منتشر می کنند.

علاوه بر این، مایکروسافت حداقل یک بار در ماه به روز رسانی ارائه می کند.

برای امتحان 70-698 مایکروسافت انتظار دارد که شما بدانید چگونه از مدیر دستگاه برای اطمینان از نصب، به روز رسانی و کارکردن دستگاه های خود اطمینان حاصل کنید، و قادر به رفع مشکلاتی در درایور ها باشید و اطمینان حاصل کنید که درایور با تنظیمات مناسب پیکربندی شده اند .


 پیکربندی و سفارشی کردن رابط کاربر بر اساس نوع دستگاه

سفارشی کردن رابط کاربر ویندوز 10 به طور قابل توجهی از ویندوز 7 و از ویندوز 8 و 8.1 تغییر کرده است.

در حقیقت، دریافت صفحه نمایش کاشی کاری و از بین بردن منوی شروع از ویندوز 8 به واسطه جامعه کاربر ویندوز به خوبی انجام نشد و مایکروسافت به سرعت تغییرات را انجام داد.

  برنامه های ویندوز و کاشی هنوز هم وجود دارد، اما در ویندوز 10 دسکتاپ به به سمت جلو و مرکز رابط دسترسی اکثر دستگاه ها برگشته است .کاشی ها نیز کار ساده ای دارند و بیشتر شبیه رابط پنجره ای شبیه به برنامه های دسکتاپ هستند.

صفحه نمایش کاشی کاری که در ابتدا "Metro" نامیده می شد، قبل از انتشار ویندوز 8، در واقع یک پارادایم کاربردی برای دستگاه های کوچک مانند تلفن های همراه بود.

  و با ویندوز 10 و ویندوز 10 موبایل، منوی برنامه های جهانی ویندوز فون (UWP) هنوز هم می تواند سفارشی با نگاه بسیار شبیه به رابط کاربری اصلی مدرن که مایکروسافت با ویندوز 8 ارائه شده است داشته باشد.

ویندوز 10 یک پلتفرم را یکپارچه کرده و دستگاه های کوچک تلفن همراه را می توان طوری پیکربندی کرد که به خوبی با منو و رابط کار کند، در حالی که دسکتاپ های بزرگ صفحه ای آشنا تر با تقاضای بهره وری  تمام کاربران را ارائه می کنند.

در قسمت  در مورد سفارشی های مختلف در دسترس برای منوی استارت و نوار وظیفه، دسکتاپ ویندوز 10 و اطلاعیه ها یاد می گیرید.

 

پیکربندی منوی شروع و نوار وظیفه

همانطور که در فصل 1 «معرفی ویندوز 10» توضیح داده شده است، منوی استارت در ویندوز 10 شامل لیستی در سمت چپ شامل مواردی است که اخیرا استفاده شده است و به طور پیشفرض آیکون برای فایل اکسپلورر ، تنظیمات، پاور و همه برنامه ها است.

در بالای آیکون کاربرکه نشان دهنده نام کاربری است می توانید برای خروج از سیستم یا دسترسی به تنظیمات حساب استفاده کنید.

در سمت راست این لیست، بلوک های کاشی هستند. با کشیدن لبه طرح اولیه منو از بالا، می توانید منوی Start را بلندتر یا کوتاهتر تنظیم کنید.

شکل زیر منوی کوتاه و باریک را نشان می دهد.

 

به طور مشابه با کشیدن لبه سمت راست منوی Start، می توانید منوی Start را برای قرار دادن گروه های کاشی در فضای بیشتری انتخاب کنید و یا به یک گروه تک کاشی بپوشانید. شکل زیر منوی تنظیمات گسترده و بلند را نشان می دهد.

 

کاشی های موجود در منوی Start می توانند دوباره مرتب شوند، پین شود و تغییر اندازه داده شود.

برای حرکت دادن یک کاشی، کاشی را بکشید و رها کنید تا محل آن را در جایی که میخواهید قرار دهید.

با راست کلیک کردن بر روی هر کاشی منوی زمینه  گزینه های زیر نمایش خواهد داده شد:

 • برداشتن از منوی استارت
 • تغییر اندازه (کوچک، متوسط، گسترده و بزرگ)
 • بیشتر

هر برنامه از منوی All Apps می تواند به گروه کاشی اضافه شود،  با کشیدن آن از منوی All Apps به گروه کاشی اضافه کنید. همچنین می توانید یک گروه کاشی جدید ایجاد کنید.

هنگامی که یک برنامه را به لبه بالا یا پایین لایه گروه کاشی بکشید، نوار آبی ظاهر می شود. با رها کردن برنامه به این منطقه یک گروه کاشی جدید ایجاد می کند.

نام گروه (در بالای گروه کاشی) در ابتدا نام گروه نامیده می شود.روی نام کلیک کنید تا آن را به چیزی مناسب تغییر دهید.

  شکل زیر نتیجه اضافه کردن یک گروه کاشی، به نام محاسبات را نشان می دهد.

 

برای دستگاه های کوچکتر و برای ویندوز 10 موبایل، تجربه کاربری را بهبود می بخشد تا منوی Start حتی بزرگتر، شبیه صفحه شروع از ویندوز 8 و 8.1 باشد.

این تنظیم در همه نسخه های ویندوز 10 در دسترس است. برای قرار دادن منوی Start در تمام صفحه، از روش زیر استفاده کنید:

روی آیکن هشدار برای نشان دادن مرکز اقدام کلیک و همه تنظیمات را انتخاب کنید.

 1.  از منوی تنظیمات شخصی سازی را انتخاب کنید.
 2.  از منوی سمت چپ، start را انتخاب کنید.مطابق شکل شامل گزینه های زیر می باشد. 
 3. روی کلید Start Full Screen Use کلیک کنید تا روشن شود.
 4.  با کلیک روی X در گوشه بالا سمت راست، صفحه تنظیمات را ببندید.

چند تنظیمات سفارشی دیگر در قسمت Start Personalization موجود است به عنوان مثال، می توانید لیست های پرش را روشن یا خاموش کنید.

فهرست Jump List مواردی که می توانید با یک برنامه باز کنید گسترش می دهد.

برای مثال، Jump List در File Explorer پوشه های مشترک و اخیرا باز شده را نمایش می دهد؛ فهرست Jump List برای مایکروسافت ورد اسناد به تازگی نمایش داده شده و غیره را نمایش می دهد.

 • نمایش کاشی های بیشتر: با استفاده از این گزینه، گروه های کاشی در منوی Start پهنای گسترده تر دارند و اتاق کاشی های بیشتری را ارائه می دهند.
 • ارائه پیشنهادات درStart (به صورت پیش فرض) : به شما اجازه می دهد که ویندوز برخی از پیشنهادات خود را برای برنامه های فروشگاه ویندوز ارائه دهد که ممکن است مفید باشد.
 • نمایش برنامه های بیشتر مورد استفاده (به صورت پیش فرض): شما می توانید بخش "بیشترین استفاده شده" را از منوی استارت با این گزینه را نشان دهید یا پنهان کنید. برنامه های نمایش داده شده توسط ویندوز به صورت پویا تنظیم می شوند زیرا شما از برنامه های مختلف استفاده می کنید.
 • نمایش برنامه های به تازگی افزوده شده (به صورت پیش فرض): شما می توانید هر برنامه ای که اخیرا در منوی استارت نصب کرده اید را نشان داده یا مخفی کنید. این ها در قسمت زیر برنامه های بیشتر استفاده می شوند.
 • استفاده از Start Full Screen: این تغییر را در منو استارت به وجود می اورد تا کل صفحه نمایش را از دستگاه بگیرد.
 • نمایش آیتم های به تازگی باز شده در لیست های پرش در شروع یا نوار وظیفه (به صورت پیش فرض): به طور مشابه به برنامه های اخیرا اضافه شده، این تنظیمات دامنه ی گزینه های منو استارت را وسیع تر می کند.
 • انتخاب کنید کدام پوشه ها درمنوی استارت ظاهر شوند: با کلیک بر روی این لینک چیزهایی که می توانند به طور مستقیم در لیست چپ در منوی شروع ظاهر شوند نمایش داده می شود. فایل اکسپلورر و تنظیمات به طور پیش فرض هستند شما می توانید چندین مورد دیگر مانند اسناد، موسیقی، تصاویر و غیره اضافه کنید.


راه دیگر برای نمایش منوی Start به صورت تمامد صفحه این است که به حالت تبلت تغییر سوییچ کنید.  مخصوصا برای دستگاه های کوچک فاکتور شکل مانند تبلت ها مفید است.

با کلیک روی نماد اعلان در نوار و انتخاب حالت تبلت، به حالت تبلت بروید.توجه داشته باشید در حالت تبلت دسکتاپ ناپدید شده و جایگزین منوی Start شود.همچنین تمامی برنامه ها تنها در حالت تمام صفحه در حالت تبلت اجرا می شوند.به طور پیش فرض، حالت تبلت آیکون های برنامه را در نوار وظیفه نمایش نمی دهد.

شما می توانید این رفتار را در تنظیمات تغییر دهید، با باز کردن همه تنظیمات از مرکز اقدامات، انتخاب سیستم، و سپس با کلیک روی منوی حالت تبلت.از اینجا می توانید آیکن های پنهان سازی برنامه را در نوار Taskbar در حالت Tablet Mode تغییر دهید. این صفحه دارای گزینه های دیگری است.

گزینه ی When I Sign In شما را قادر می سازد تا،  پیکربندی کنید که کدام حالت برای ورود به سیستم استفاده شود، و شما می توانید تنظیمات را طوری انتخاب کنید که دستگاه به طور خودکار به حالت تبلت برود.

  همچنین دو تاگل در این صفحه وجود دارد که به شما پنهان کردن آیکون برنامه در نوار Taskbar در حالت تبلت و به طور خودکار پنهان کردن نوار Taskbar در حالت قرص را می دهد.

حالت تبلت برای دستگاه های هیبریدی مانند دستگاه های Microsoft’s Surface طراحی شده است.

این رایانه های قدرتمند با صفحه نمایش لمسی به عنوان لپ تاپ های کوچک و تبلت عمل می کنند و می توانند به طور خودکار حالت ها را بسته به جهت گیری دستگاه و اینکه آیا صفحه کلید متصل است، تغییر بدهند. تنظیمات حالت تبلت به شما این امکان را می دهد که این کار را دقیقا به نحوی که می خواهید کار کنید کنترل کنید.

 • گروپ پالیسی برای منوی استارت و نوار وظیفه

تنظیمات جدید گروپ پالیسی برای سفارشی کردن منوی استارت و نوار وظیفه در دسترس است.

شما می توانید از یک شیء متفاوت گروپ پالیسی (GPO) متصل به انواع دستگاه ها، بخش ها یا سازمان ها برای استفاده از سفارشی سازی مورد نیاز استفاده کنید.

اجزای زیر برای و کنترل و سفارشی سازی منوی شروع و نوار وظیفه مورد نیاز است:

 • فایل طرح xml.
 • cmdlet Export-StartLayout PowerShell، که برای ایجاد فایل طرح xml از منوی Start سفارشی استفاده می شود.
 • تنظیمات پالیسی چیدمان منوی استارت در Group Policy، در قسمت \ Computer Configuration \ Templates Administration \ Menu و قسمت Taskbar GPO یافت می شود.
 • اشتراک شبکه ای که برای کاربران در هنگام ورود به سیستم ویندوز در دسترس است.کاربران به دسترسی فقط خواندن (Read-only)به فایل xml در اشتراک نیاز دارند.

شما می توانید از روش زیر برای اعمال تنظیمات منوی استارت و سفارشی سازی نوار وظیفه از طریق گروپ پالیسی استفاده کنید:

 1. در یک رایانه دارای ویندوز 10، سفارشی سازی های دلخواه را به منوی استارت و نوار وظیفه اعمال کنید.
 2. از یک CMD دارای دسترسی ادمین، طرح را به فایل xml صادر کنید، مثلا:

PowerShell Export-StartLayout -Path "C: \ Layouts \ Layout-1.xml"

 1. فایل طرح بندی را در یک شبکه اشتراک کپی کنید.
 2. کنسول کنترل مدیریت گروپ پالیسی را راه اندازی کنید و یک GPO پیکربندی کنید.به \Computer Configuration\Administrative Templates\Start Menu and Taskbar بروید و تنظیمات Start Layout را باز کنید.
 3. برای فعال کردن این پالیسی، Enabled را انتخاب کنید.
 4. نام UNC را برای فایل طرح برای استفاده در جعبه Start Layout، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، وارد کنید. 
 5. OK را برای ذخیره تنظیمات شروع طرح کلیک کنید.
 6. GPO را به یک کانتینر مناسب در Active Directory اعمال کنید

پس ازپیکربندی گروپ پالیسی، هر کامپیوتر با استفاده از GPO از منوی شروع و تنظیمات Taskbar مشخص شده توسط فایل xml استفاده می کند.شما می توانید فایل را در هر زمان به روز کنید و دستگاه ها پیکربندی منو خود را در طول ورود به سیستم بعدی به روز رسانی خواهد کرد.

 • پیکربندی دسک تاپ

ویندوز 10 چندین تنظیم برای دسکتاپ ارائه می دهد که از صفحه تنظیمات شخصی سازی نشان داده شده مطابق شکل زیر در دسترس است.

از این صفحه می توانید تنظیمات پس زمینه و رنگ ها ، صفحه قفل را پیکربندی  و یک تم را انتخاب کنید.

اکثر این گزینه ها مشابه تنظیمات پیکربندی دسک تاپ موجود در ویندوز 8، 7 و حتی ویندوز ایکس پی هستند.

  با این حال، ویندوز 10 یک ویژگی جدید را فراهم کرده که چندین دسکتاپ را فعال می کند.

 که به شما  این اجازه را می دهد تا بتوانید چندین فضای کاری،که هر کدام با مجموعه ای از برنامه های در حال اجرا، پوشه های باز، اسناد و غیره را ایجاد کنید.

هنگامی که روی نمای Task کلیک می کنید، ویندوز اکون های بزرگ را برای تمام برنامه های در حال اجرا نمایش می دهد

همچنین توجه داشته باشید که یک دکمه دسک تاپ جدید در پایین سمت راست صفحه نمایش وجود دارد، مطابق شکل با کلیک بر روی علامت  (+)یک دسک تاپ جدید ایجاد می شود.

 

 ویندوز یک دسکتاپ جدید ایجاد می کند و آن را دسکتاپ 2 می نامد، همانطور که در شکل نشان داده شده است. ایکون دسکتاپ جدید را انتخاب کنید تا به محیط دسکتاپ جدید سوییچ کنید. 

شما همچنین می توانید برنامه های بین دسکتاپ را حرکت دهید. برای انجام این کار، Task view را باز کنید و برنامه را از دسکتاپ فعلی به دسکتاپ مقصد در پایین بکشید.پس از آن برنامه بر روی دسکتاپ مجازی دیگر ظاهر می شود.

هنگامی که کارتان با دسکتاپ 2 تمام شد، روی  ایکون Task view کلیک کنید، مکان نمای موس را روی دسکتاپ قرار دهید و X را کلیک کنید تا آن را حذف کنید.اگر هر برنامه ای در آن دسکتاپ فعال باشد، به طور خودکار به دسکتاپ 1 منتقل می شود.

 • پیکربندی تنظیمات اطلاع رسانی

ویندوز 10 گزینه های پیکربندی زیادی برای اطلاعیه ها و مرکز اقدامات ارائه می دهد. برای دسترسی به گزینه های پیکربندی، همه تنظیمات را از قسمت اعلان انتخاب کنید.

 روی سیستم کلیک کنید، سپس از منو گزینه ی اعلان ها و اقدامات را انتخاب کنید.

 گزینه های موجود مطابق شکل را نشان می دهد

بخش پایین، Get Notifications from These Senders دارای  گزینه های متفاوتی بسته به نوع برنامه های نصب شده قادر به ارسال اعلان ها هستند.

 

 

در قسمت عمل سریع(Quick action)، شما می توانید دکمه های اقدام سریع را بکشید و رها کنید تا آنها را با توجه به نیازهای خود تنظیم کنید.

  با کلیک بر روی افزودن یا حذف سریع اقدامات یک صفحه با تعویض برای روشن یا خاموش هر یک از اقدامات سریع نمایش  داده می شود.

مطابق شکل، ویندوز چندین گزینه را برای کنترل انواع اطلاعیه ها که می تواند در مرکز اطلاع رسانی ظاهر شود فراهم می کند.

شما همچنین می توانید ساعت های خاموش را به ویندوز بگوئید چه زمانی اعلان ها در زمان های خاصی از روز خاموش کند.

  این کار مفید است اگر شما یک دستگاه قابل حمل دارید و نمی خواهید صداهای اعلان و یا قفل صفحه نمایش در طول ساعت های خاص و یا در حالی که شما خواب هستید بشنوید.

اگر از دستگاه خود برای ارائه در یک اتاق پر از مردم استفاده می کنید، می توانید وضعیت Hide Notifications When I’m  Duplicating My Screen را روی روشن قرار دهید تا اعلان ها پاپ آپ نداشته و ارائه شما را قطع نکنند.

 • پیکربندی گزینه های ویندوز 10

در این تاپیک شما درباره تنظیم برخی از گزینه های در دسترس موجود در ویندوز 10یاد می گیرید

برای امتحان و ارائه پشتیبانی از ویندوز 10 در یک سازمان، شما باید گزینه های پیکربندی موجود برای این ویژگی ها را به خوبی نحوه استقرار و اجرای سفارشی سازی در محیط شبکه درک کنید.

 • تنظیم گزینه دسترسی

مایکروسافت برای ساختن ویندوز آسان برای استفاده کاربران با اختلالات بینایی یا شنوایی با تعبیه کردن ازدستیار های پشتیبانی در سیستم عامل ها تلاش کرده است

  در سازمان ها، قانون آمریکایی های دارای معلولیت و قوانین مشابه در اروپا و سایر نقاط، کارفرمایان را برای فراهم کردن امکانات مناسب برای کارکنانی که دارای معلولیت هستند مستلزم می کند.

شما باید گزینه های موجود در ویندوز را بدانید تا قابلیت دسترسی بیشتری برای کاربران و کمک به کارکنان فراهم کنید.

مطابق شکل گزینه های دسترسی ویندوز 10 با انتخاب همه تنظیمات از مرکز اقدامات(Action Center) و سپس کلیک بر سهولت دسترسی در دسترس هستند.

 

شما باید با گزینه های موجود برای پیکربندی دسترسی و نحوه کار آنها آشنا باشید. منوی گزینه ها برای تنظیمات دسترسی آسان عبارتند از:

 • سخنران: یک راوی صوتی را برای مرور صفحات و برنامه های ویندوز فعال می کند؛ تنظیمات پیکربندی برای نحوه گفتار راوی را ارائه می دهد و انواع گفت و گوهای روی صفحه را برای کاربر توصیف می کند.
 • ذره بین: کاربران را قادر می کند تا با استفاده از ذره بین روی صفحه و بخش هایی از صفحه که با آنها کار می کنند یا نیاز به خواندن دارند، را بزرگ گنند.
 • کنتراست بالا: به شما اجازه می دهد تا کنتراست بالا را برای عناصر روی صفحه روشن کنید این تنظیم ممکن است صفحه نمایش ویندوز را برای برخی افراد راحت تر کند.
 • کپشن های نزدیک: گزینه هایی برای ارائه زیرنویس های نزدیک در صفحه با صدا، شبیه به کپشن های نزدیک در فیلم ها و تلویزیون .
 • صفحه کلید: پیکربندی را برای فعال کردن صفحه کلید روی صفحه، نشانگرهای صوتی برای کلید های فشار داده شده و کلید های چسبنده را برای کاربران دارای یک دست فعال می کند.
 • ماوس: گزینه هایی برای اندازه اشاره گر و رنگ، و نیز گزینه هایی برای استفاده از کلیدهای جهت دار برای جابه جا کردن مکان نمای ماوس در اطراف صفحه نمایش.
 • گزینه های دیگر: این منو، برخی از گزینه های بصری بهبود یافته مانند قابلیت پخش انیمیشن، اطلاعیه های تصویری برای صدا و تنظیم ضخامت مکان نما را در میان دیگران نشان می دهد.

Cortana و جستجوی ویندوز 10

شما یک مرور سریع از ابزار جستجوی ویندوز 10، Cortana را در فصل 1 مشاهده کردید و نحوه استفاده از آن برای جستجوی  برنامه ها و اسناددر رایانه خود و جستجو در وب برای اطلاعات و استفاده از رابط صوتی Cortana اموختید.

  Cortana به عنوان یک ابزار جستجوی یکپارچه و دستیار شخصی قرار گرفته است. شما می توانید رفتار Cortana را در ویندوز سفارشی کرده و رفتارهای Cortana را در یک سازمان اجرا کنید.

مطابق شکل هنگامی که Cortana را فعال میکنید، می توانید روی ایکون  تنظیمات کلیک کنید تا گزینه های پیکربندی موجود را نمایش دهد.

 

در آخرین نسخه های ویندوز 10 Home و Pro هیچ گزینه ای برای خاموش شدن یا غیرفعال کردن کورتانا وجود ندارد، اما می توانید برخی از جنبه های رفتار Cortana را کنترل کنید.

 

 • میکروفون: گزینه هایی برای پیکربندی میکروفون و سیستم گفتارارائه می کند، به طوری که Cortana می تواند صدای شما را تشخیص دهد و به پرسش ها پاسخ دهد.
 • Hey Cortanaبا روشن کردن این گزینه شما می توانید با صحبت کردن با Cortana ، بدون دست زدن به دستگاه وبا گفتن "هی کورتانا" تعامل داشته باشد. همچنین می توانید حالت Sleep را خاموش کنید تا دستگاه شما همیشه هنگام اتصال آن پاسخ دهد. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که Cortana فقط به شما پاسخ می دهد، Learn How I Say “Hey Cortana” را برای پیکربندی صدای خود انتخاب کرده و سپس Try to Respond Only to Me را انتخاب کنید.یا شما می توانید با انتخاب Respond When Anyone Says “Hey Cortana” هنگامی که هر کسی می گوید "هی کورتانا"اجازه فعال شدن توسط هرکسی را بدهید.
 • صفحه قفل: گزینه هایی برای فعال کردن Cortana در هنگام قفل شدن روی صفحه را می دهد.
 • Taskbar Tidbits:کورتانا می تواند نکاتی را در جعبه جستجو از زمانی تا زمان دیگر با روشن کردن این گزینه ارائه دهد.
 • فرستادن اعلان بین دستگاهها: به کورتانا برای اطلاع رسانی در مورد وضعیت دستگاهای دیگر در این دستگاه اجازه می دهد.
 • Cortana Language: تنظیمات زبان Cortana را انتخاب می کند.
 • نمایش تاریخچه: فعال کردن سابقه در Cortana برای برنامه ها، تنظیمات، وب، جستجو و موارد دیگر که کورتانا می داند.
 • تاریخچه دستگاه من: با این روشن، Cortana سابقه جستجوی شما را یاد می گیرد و جستجو های بهتر را بر روی کامپیوتر یا دستگاه محلی انجام می دهد.این بخش همچنین شامل یک دکمه برای پاک کردن سابقه دستگاه است.
 • تنظیمات جستجوی امن Bing: این پیوند تنظیمات جستجو در com را با استفاده از مرورگر پیش فرض خود به ارمغان می آورد.Cortana از Bing برای جستجوی وب استفاده می کند.
 • سایر تنظیمات حریم خصوصی: یک پیوند به صفحه تنظیمات حریم خصوصی تغییر دستگاه است.

گروپ پالیسی کورتانا

پیکربندی Cortana و تنظیمات جستجو به طور کلی می تواند در گروپ پالیسی برای نسخه های Enterprise و Education ویندوز 10 کنترل شود.اگر شما به غیرفعال کردن گروپ پالیسی اجازه دهید، Cortana در دستگاه فعال نخواهد شد، اما کاربران هنوز هم قادر به جستجو در دستگاه خواهند بود.

سیاست های گروه های زیر می تواند برای مدیریت Cortana در دستگاه ها استفاده شود و در GPO زیر

(\Computer Configuration\Administrative Templates\ Windows Components\Search.) یافت می شود.

 • اجازه Cortana: فعال یا غیرفعال کردن جستجوی جهانی و رابط صوتی کورتانا. وقتی این پالیسی غیرفعال است، جستجوی محلی هنوز کار می کند.
 • اجازه کورتانا در قفل صفحه نمایش: از این پالیسی برای غیرفعال کردن توانایی رابط گفتار Cortana برای کار بر روی صفحه قفل استفاده کنید.
 • اجازه جستجو و کورتانا برای استفاده از مکان: شما می توانید با ارائه این پالیسی ارائه دسترسی Cortana به مکان دستگاه را غیرفعال کنید.

پیکربندی Microsoft Edge

ویندوز 10 شامل اینترنت اکسپلورر (IE) نسخه 11 است که ویژگی های مدیریتی و کاربردی جدیدی را فراهم می کند که تجربه مرور اینترنت را افزایش می دهد و در عین حال با ارائه آخرین پیشرفت های امنیتی در حفظ دسترسی به وب سایت ها و سایر منابع اینترنتی کمک می کند.

همچنین ویندوز 10 یک مرورگر جدید،Edge، که به عنوان مرورگر پیش فرض فعال شده است، معرفی می کند.Edge دارای طراحی مینیمالیستی نسبت به اینترنت اکسپلورر است و برای کار با تبلت طراحی شده است، بنابراین با استفاده از رابط کاربری لمسی آسان است و عمر باتری را بیشتر از IE بهبود می بخشد.رابط ساده، همراه با موتور جدید رندر سریعتر، به این معنی است که Edge سریعتر از IE عمل می کند.

 

Microsoft Edge

Edge شامل یک حالت خواندن جدید برای صفحات وب خاصی مانند مقالات خبری است که محتوای اصلی صفحه را در یک صفحه ساده و قابل خواندن ارائه می دهد که برای خواندن بر روی یک رایانه لوحی یا دستگاه  با فاکتور فرم کوچک مناسب است.

  شما می توانید نحوه حالت خواندن در صفحه تنظیمات Edge را پیکربندی کنید.  تنظیمات Edge را با کلیک کردن بر روی منوی بیضی و تنظیمات تنظیم کنید.مطلبق شکل این صفحه تنظیمات را نشان می دهد

دکمه مورد علاقه مشابه با موارد مورد علاقه در IE رفتار می کند. با این حال، Edge گزینه جدید لیست خواندن اضافه می کند که به شما اجازه می دهد صفحات را به عنوان لیست خواندن اضافه کنید تا بعدا بخوانید. این لینک ها در Edge Hub ظاهر می شوند.

Edge Hub از آیکون سه خط به سمت راست ستاره مورد علاقه قابل دسترسی است.از هاب شما به لیست علاقه مندی های خود، لیست خواندن، تاریخچه و دانلود ها دسترسی پیدا می کنید.شما می توانید دانلود ها و تاریخچه خود را از هاب نیز پاک کنید.ایکون سمت راست ایکون هاب دسترسی به یادداشت های وب را فراهم می کند.

  این ویژگی مربوط به OneNote در دستگاه شما است. از این رابط شما می توانید بخش هایی از صفحه را برجسته کنید، با قلم نقاشی کنید، بخشی از صفحه را برش دهید و نکات و یادداشت ها را به OneNote ذخیره کنید.آخرین نسخه مایکروسافت Edge همچنین شامل قابلیت اضافه کردن افزونه ها است. با کلیک بر روی Extensions در منوی بیضی، افزونه های نصب شده و یک لینک برای دریافت افزونه از فروشگاه نمایش داده می شود. با کلیک بر روی لینک، برخی از برنامه های محبوب مانند Office Online، Evernote Web Clipper، Translator for Microsoft Edge و دیگر موارد نمایش داده می شود.

ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود