حمایت از ما

  • عنوان دوره تاریخ شروع  ساعت استاد جلسات
    CompTIA Network Plus 1396/08/02 19 تا 21 * شنبه | یکشنبه | سه شنبه
    CCNA Routing and Switching 1396/08/27 19 تا 22 مهندس نمازی زاده *
    windows 10 * * * *
  • شبکه

» » آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

 

 

 

با سلام خدمت همه دوستان و همران CCSP.

 

امید به این که بخش نرم افزاری هم همانند بخش شبکه بهترین باشه کار خودمون رو شروع میکنیم.

 

سعی میکنم ابتدایی ترین مسائل رو هم بگم و پله پله تا حرفه ای شدن رو پیش بریم.

 

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

 

مقدمه:

 

در این درس به صورت بسیار کاربردی نحوه نصب، تنظیم و راه اندازی IIS را برای اجرای برنامه های ASP.NET فرا میگیرید. همچنین نکاتی نیز در مورد نصب netframework. گوشزد خواهد شد. پس از مطالعه شما میتوانید IIS را نصب نموده ، دایرکتوری Home وب سایت را تعیین نموده، صفحه پیش فرض را مشخص کنید و دایرکتوری مجازی در آن ایجاد نمایید. با تنظیمات IIS و موارد امنیتی آن نیز آشنا خواهید شد.

 

 

نصب و راه اندازی IIS:

IIS وب سرور مایکروسافت میباشد و برای ایجاد ، مدیریت و هاستینگ وب سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد. برای نصب این قسمت به Add/Remove Programs در کنترل پنل مراجعه کنید و قسمت Add/Remove windows components را انتخاب کنید. سپس از صفحه ظاهر شده wizard گزینه Internet Information Services (IIS) رو انتخاب کنید و سپس دکمه details کلیک کنید تا سایر جزئیات آنرا انتخاب کنید. پس از تایید صفحه جاری و فشرن دکمه next مجموعه IIS نصب میشود. پس از نصب حتما ویندوز ریست شود.(شکل های 1و2)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

توضیحات بیشتر در مورد جزئیات IIS که هنگام نصب انتخاب کرده اید:

Documentation: ف=فایل های راهنما و مثالهای وابسته را نصب میکند.

File Transfer protocol (FTP): توانایی دانلود و آپلود را به سایت شما اضافه میکند.

Front-page Server Extensions: اگر از ویژوال استودیو یا فرانت پیج استفاده میکنید بهتر است این گزینه را انتخاب کنید.

Internet Service Manager: نگارش تحت وب توانایی های مدیریتی وب سایت.

NNTP Service: اگر به پشتیبانی Network News نیاز دارید آنرا انتخاب نمایید.

SMTP Service: توانایی فرستادن و یا دریافت ایمل را فراهم میکند.

برای مدیریت IIS میتوانید از قسمت های Administrative tools در کنترل پنل Internet Service Manager را اجرا کنید.

درضمن یادتون نره net framework. رو هم نصب کنین ها!!!

تنظیمات IIS برای ایجاد اولین برنامه ASP.Net

الف) تغییر مکان دایرکتوری Home:

مکانی که فایل های وب سرور شما برروی آن ذخیره میگردد به نام دایرکتوری Home و یا Root شناخته میشود. تعیین این دایرکتوری توسط IIS صورت میگیرد. مسیر پیش فرض آن C:\inetpub\WWWROOT میباشد و تعویض آن به هر مسیر دیگری توسط IIS امکان پذیر است. برای اینکار Internet Service Manager را از قسمت Adminstrative tools در کنترل پنل، اجرا کنید(شکل3).

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

پس از اجرای آن روی default web site کلیک راست کنید و گزینه خواص آنرا انتخاب نمایید. صفحه Default web site properties ظاهر خواهد شد. در tabای بنام home directory میتوانید این مسیر پیش فرض را تعویض نمایید(در صورت لزوم!) (شکل های 4و5).

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

در این صفحه گزینه های دیگری مانند توانایی های User هنگامی که به سایت شما دسترسی پیدا میکند را میتوان مشاهده کرد. برای مثال پیش فرض آن Read و Browsing است که در اغلب موارد کافی می باشند.

در این صفحه برای تعیین دایرکتوری Home سه گزینه زیر وجود دارند :

A directory located on this computer: که کاملا واضح بوده و پیش فرض میباشد.

A share location on another computer: در این حالت یک دایرکتوری به اشتراک گذاشته شده روی کامپیوتر دیگر به عنوان Home در نظر گرفته میشود.

A Redirection to a URL: در این حالت اگر کسی سعی کند به سایت شما دسترسی پیدا کند به آدرسی دیگر فوروارد خواهد شد.

ایجاد یک دایرکتوری مجازی در IIS:

تمام ساب دایرکتوری ها در دایرکتوری Home برای کاربران شما قابل دسترسی هستند. برای مثال اگر داخل آن دایرکتوری مفروضی به نام test وجود داشته باشد (C:\Inetpub\WWWROOT\Tools) بصورت زیر قابل دستیابیس:

http://localhost/test

با ایجاد دایرکتوری مجازی میتوان از دایرکتوری هایی استفاده کرد که الزاما ساب دایرکتوری در دایرکتوری home وب سایت شما نیستند. برای مثال از دایرکتوری مانند C:\MyDir نیز به سادگی میتوان با این روش بهره مند شد. خصوصا این روش هنگامیکه شما از چند سرور استفاده میکنید ارزش خودش را نشان میدهد.

برای ایجاد یک دایرکتوری مجازی Internet Service Manager را اجرا کنید. روی دکمه Action از نوار ابزار بالای صفحه آیتم new و سپس Virtual Directory را انتخاب کنید. اینکار را با کلیک راست روی آیتم Default Web Site هم میتوانید انجام دهید. در صفحه خوش آمد گویی ظاهر شده روی next کلیک کنید. در صفحه بعدی نامی را وارد کنید. در صفحه بعدی موارد امنیتی مشخص شده اند که پیش فرض آنها برای اغلب سایت ها کافی هستند.

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

راه دیگری هم برای اینکار وجود دارد:

با استفاده از windows explorer دایرکتوری را که میخواهید بعنوان دایرکتوری مجازی مشخص نمایید، انتخاب کنید. از منوی فایل گرینه properties را انتخاب نمایید. سپس بر روی tab مربوط به web sharing کلیک کنید و وب سایتی را که میخواهید دایرکتوری مجازی برای آن ایجاد کنید انتخاب کنید. روی گزینه share کردن فولدر گلیک کنید و در صفحه edit alias نام دلخواهی را مشخص نموده و همچنین موارد امنیتی را انتهاب نمایید. سپس ok کنید. حذف دایرکتوری مجازی هم در Internet Service Manager امکان پذیر است. فقط کافی است روی آن راست کلیک کرده و delete را انتخاب کنید. حذف آن؛ خود فایل ها رو حذف نمیکنه.

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

مروری بر سطوح دسترسی ها در هنگام ایجاد یک دایرکتوری مجازی:

هنگامی که میخواهید یک دایرکتوری مجازی را ایجاد کنید با 5 گزینه امنیتی بسیار مهم روبرو میشوید که لازم است مروری بر روی آنها ارائه شود:

سطح دسترسی read: در این حالت کاربران میتوانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند و محتویات آنرا مشاهده کنند( بصورت پیش فرض انتخاب شده است )

سطح دسترسی Run Script: توانایی اجرای اسکریپت ها در دارکتوری وب ارائه میدهد. در این حالت برای دایرکتوری هایی که صفحات ASP باید در آنها احرا شوند لازم است. (بصورت پیش فرض انتخاب شده است)

سطح دسترسی Execute: امکان اجرای برنامه ها را دایرکتوری مجازی میدهد. این کورد برای دایرکتوری های مجازی که فایل ASP موجود در آنها نیاز به ایجاد فایل روی سرور دارند باید فعال شوند.

سطح دسترسی Browse: کاربران را قادر میسازد تا لیست تمام ساب دایرکتوری ها را مشاهده کنند. اگر کاربری در این حالت آدرس یک دایرکتوری را وارد کند و صفحه ای را مشخص ننماید، میتواند لیست دایرکتوری ها و فایل ها را مشاهده کند. اهمیت Default Document در اینجا مشخص میگردد.

--نکته:

همانند دایرکتوری home که میتوان آن را یک فولدر به اشتراک گذاشته شده در شبکه انتخاب کرد و یا فوروارد کردن یک لینک، این امکان برای دایرکتوری های مجازی نیز وجود دارد. در ویزارد مربوط به ایجاد دایرکتوری مجازی این امکان در نظر گرفته نشده است. برای حل این مشکل در ابتدا میتوان یک دایرکتوری معمولی را روی هارد انتخاب کرد و سپس با انتخاب خواص آن در IIS میتوان مسیر شبکه را وارد نمود و مشکل را حل کرد.

تنظیم default Document در IIS:

هنگامی که کاربری به وب سایت شما مراجعه میکند و صرفا مسیر یک دایرکتوری را مشخص کند بدون نوشتن نام صفحه درخواستی، در صورت مشخص کردن Default document در IIS به این صفحه پیش فرض فرستاده میشود.

در IIS میتوان صفر تا تعداد زیادی فایل را برای انجام اینکار مشخص و انتخاب کرد. اگر IIS فایلی را پیدا نکرد یک خطا را به کاربر نمایش میدهد و اگر امکان Browsing دایرکتوری را شما فعال کرده باشید بجای Error، لیست دایرکتوری ها و فایل ها نمایش داده میشوند.بهتر است از نام های استاندارد زیر برای مشخص کردن این سند پیش فرض انتخاب کنید:

Index.htm , Default.aspx و مانند این ها.

برای تنظیم این موارد Internet Service Manager را اجرا کنید. پنجره خواص Default website را انتخاب کنید و tabای بنام Document رو انتخاب کنید. Enable default document را فعال کرده و نام های پیش فرض را اصلاح کنید.

--نکته:

گزینه دیگری که در tab مربوط به Document در صفحه خواص Default web site وجود دارد ، Document footer است. بوسیله اینکار میتوان به تمام اسناد روی سایت خودتان یک پا ورقی اضافه کنید. فرمت آن هم باید HTML باشد.

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

متوقف کردن و راه اندازی مجدد یک وب سایت:

گاهی اوقات لازم میشه که این کار رو بکنیم(مثه پشتیبانی و ویروس یابی و...).متوقف کردن هم در ارتباط تمام کاربران به صورت آنی موثر است.Pause کردن هم موثر است. این حالت سایت رو متوقف نمیکنه ولی از شروع فعالیت های جدید جلو گیری میکنه.برای وب سایت های پرکار و پر مشغله و شلوغ ایتدا این کار رو انجام بدن بعد سایت رو متوقف کنن بهتر است.

البته با استفاده از برنامه های ASP.NET دلایل زیادی برای متوقف کردن یا pause کردن یک وب سرور وجود ندارد.

آموزش طراحی سایت با ASP.NET به زبان ساده (جلسه اول)

ایجاد SubWeb:

ساب وب یک دایرکتوری مجازی است که حاوی وب سایت شماست. در این حالت با اضافه کردن Front-page Server Extensions به دایرکتوری مجازی، ویژوال استودیو دات نت را قادر میسازد تا بتواند یک برنامه را در این دایرکتوری ایجاد و نگهداری نماید.

برای ایجاد ساب وب، بر روی آیکون LocalHost در IIS کلیک راست نمایید و از منوی ظاهر شده Server extension web را انتخاب نمایید. یک صفحه ویزارد باز میشود. نام دایرکتوری را در اینجا همان نام دایرکتوری مجازی که در قبل ایجاد کرده اید وارد نمایید. توضیح مختصری راهم میتوانید در مورد قسمت title وارد کنید. روی next کیلک کنید در صفحه بعدی ، گزینه پیش فرض را قبول کرده روی next کلیک کنید و تمام! پس از انجام اینکار ، این فولدر در ویژوال استودیو قابل دسترسی میشود. SubWeb را تنها میتوان روی root web و یا فولدری داخل آن ایجاد کرد.

mohaj گفت :

سلام

دوست عزیز اگه میشه در قالب فایل های pdf  و یا فیلم آموزشی بذاری بنظرم هم بهتر هستش و هم در طولانی مدت نتیجه بهتری برای علاقه مندان خواهد داشت

 

سعيد گفت :

همين pdfهاي آقاي نصيري هست ديگه؟ سايت پرشيا؟

موفق باشيد. خيلي .........

چيزي از خودتون نداريد. نه خلاقيتي نه هنري! فقط كپي كپي كپي ....

 

MH_Ebrahimgol گفت :

نقل قول: mohaj
سلام
دوست عزیز اگه میشه در قالب فایل های pdf  و یا فیلم آموزشی بذاری بنظرم هم بهتر هستش و هم در طولانی مدت نتیجه بهتری برای علاقه مندان خواهد داشت
 

سلام

درست میفرمایید

اما مدیریت سایت به بنده اجازه ندادند که فیلم بذارم...

omid گفت :

واقعا ایول/ دمتون گرم و خسته نباشییییییید /  

من هر سعی میکنم تو سایت ثبت نام کنم اما میگه که کد امنیتی رو اشتباه وارد کرده اید، در خالی که درست وارد میکنم.

لطفا شما خودتون برایم ثبت نام کنید:

نام کاربری:

پسورد: 

ایمیل:  

----------------- 

و نیز یه درخواست داشتم اینکه امکانش هست که آموزش packet tracer رو هم بزارید؟

admin گفت :

نقل قول: omid
واقعا ایول/ دمتون گرم و خسته نباشییییییید /  
من هر سعی میکنم تو سایت ثبت نام کنم اما میگه که کد امنیتی رو اشتباه وارد کرده اید، در خالی که درست وارد میکنم.
لطفا شما خودتون برایم ثبت نام کنید:
نام کاربری:
پسورد: 
ایمیل:  
----------------- 
و نیز یه درخواست داشتم اینکه امکانش هست که آموزش packet tracer رو هم بزارید؟

 

سلام دوست عزیز

در مورد ثبت نام , سایت مشکلی نداره و در صورتیکه قادر به ثبت نام نیستید مهم نیست چون کلیه امکانات سایت رایگان و عمومی است

و خواهشن اطلاعات اکانت رو در نظرات وارد نکنید

و در مورد پکت تریسر شما دقیقا به پیکربندی کدام سرویس در پکت تریسر احتیاج دارید؟

MoosaieMR گفت :

با سلام و خسته نباشید

دوست عزیز این تنظیمات در صورتی که visual studio نصب گردد به صورت خودکار انجام میشود و نکته قابل اهمیت اینکه این تنظمات کاربردی حدودا در سال 2005 انجام میشد ولی امروزه نیازی به انجام این کار نیست و پیشنهاد من به دوستانی که visual studio2010-12-13 را نصب میکنند این هستش که این کا را انجام ندهند چراکه برای configuration داخلی asp.net MVC بهتر است به صورت خودکار توسط visual studio در مراحل نصب به صورت خودکار انجام شود.

با تشکر فراوان از مدیر این بخش

admin گفت :

نقل قول: MoosaieMR
با سلام و خسته نباشید
دوست عزیز این تنظیمات در صورتی که visual studio نصب گردد به صورت خودکار انجام میشود و نکته قابل اهمیت اینکه این تنظمات کاربردی حدودا در سال 2005 انجام میشد ولی امروزه نیازی به انجام این کار نیست و پیشنهاد من به دوستانی که visual studio2010-12-13 را نصب میکنند این هستش که این کا را انجام ندهند چراکه برای configuration داخلی asp.net MVC بهتر است به صورت خودکار توسط visual studio در مراحل نصب به صورت خودکار انجام شود.
با تشکر فراوان از مدیر این بخش

 

Excellent

makbari27 گفت :

سلام هرچند سایت شما بیشتر قسمتهای آن مربوط به شبکه هست اما بهتر است مطالبی درمورد طراحی سایت ترجیحا php و نرم افزارهای مربوطه مثل phpmaker نیزدر سایت قرار دهید

admin گفت :

نقل قول: makbari27
سلام هرچند سایت شما بیشتر قسمتهای آن مربوط به شبکه هست اما بهتر است مطالبی درمورد طراحی سایت ترجیحا php و نرم افزارهای مربوطه مثل phpmaker نیزدر سایت قرار دهید

 

سلام دوست عزیز

در وب سایت ما به تازگی مباحث برنامه نویسی اضافه شده است

اما شما در صورتیکه به آموزش خاصی احتیاج دارید و یا نرم افزار خاصی می توانید در قسمت نظرات عنوان کنید تا به آن رسیدگی شود

با تشکر از شما

makbari27 گفت :

سلام آموزش نرم افزار PHPMAKER رو اگه میشه بذارین تو سایت . درواقع چطوری میشه بکمک این نرم افزار ادمین سایت رو طراحی نمود.

پیغام سیستم!!!

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.